Złoty jubileusz kampinosu

ostatnia zmiana: 12.02.2011
 

 

O tak szczególnym miejscu jakim jest Kampinoski Park Narodowy nie wystarczy pisać i nie wystarczy mówić. Trzeba je przede wszystkim odwiedzić. Mieszkańcy Leszna mają ku temu niepowtarzalną okazję gdyż gmina jest jedną z ośmiu położonych na terenie parku. Ten wyjątkowy obiekt przyrodniczy chroniący faunę i florę, bogactwo kulturowe i historyczne Puszczy Kampinoskiej, zajmujący powierzchnię38 544 ha (drugi po Biebrzańskim pod względem wielkości PN w Polsce) w tym roku skończył pół wieku!

Czy jednak zdajemy sobie sprawę z walorów przyrodniczych oraz wartości tego wyjątkowego miejsca? Może korzystając z roku jubileuszowego warto na nowo przypomnieć jego rolę i znaczenie dla społeczeństwa. O parku i roku jubileuszowym rozmawiamy z jego wieloletnim dyrektorem Jerzym Misiakiem.

* Panie dyrektorze Kampinoski Park Narodowy to przepiękne krajobrazy, zabytki, pomniki przyrody i miejscach historii. Dominującą formacją parku są lasy, które stanowią prawie 28 tys. ha (około 74 % powierzchni KPN). Ile mają lat? Ile gatunków roślin i zwierząt zamieszkuje te tereny?

- Dominującą formacją parku są rzeczywiście lasy. Zanim powstał, działalność człowieka spowodowała zniszczenie dużej części prastarej puszczy. Dzisiaj drzewostany wiekowe zajmują 15% powierzchni leśnej. Średni wiek pozostałych wynosi 70 lat. Głównym gatunkiem jest sosna, obok której w borach świeżych rośnie także dąb szypułkowy, brzoza, jałowiec. Znajduje się tu bogaty świat flory (ok. 1400 gatunków roślin naczyniowych - 66 gat. drzew, 70 gat. krzewów) i fauny (w ocenie naukowców występuje tu ok. 50% krajowego świata zwierzęcego - 16,5 tys. gat). Łącznie w Kampinoskim Parku Narodowym stwierdzono 215 gatunków ptaków oraz 52 gatunki ssaków. Mamy więc "za progiem" prawdziwe bogactwo z którego możemy korzystać i którym możemy oddychać. Miliony kampinoskich drzew to ogrom świeżego, bogatego w tlen i odurzającego powietrza, którym mieszkańcy Leszna i wszystkich gmin parkowych oddychają każdego dnia.

* Panie dyrektorze za nami pół wieku ciężkiej pracy wielu osób. Były momenty lepsze i gorsze, ale puszcza się odrodziła. Dzisiaj rośnie tu piękny dojrzały drzewostan. Ile osób na przestrzeni lat pracowało w Kampinoskim Parku Narodowym?

- Rzeczywiście od samego początku funkcjonowania parku jego pracownicy i Rada Naukowa dołożyli wszelkich starań, aby Puszcza Kampinoska mogła się regenerować i odradzać. Dzisiejszy wygląd i kondycja parku jest efektem pracy 1400 osób, wśród których było 5 dyrektorów i 107 członków Rady Naukowej, organu doradczego dyrektora. Obecnie połowa zatrudnionych w parku pracowników (70 osób) to leśnicy. Ale wszystkie pracujące tu osoby dbają o park w każdym tego słowa znaczeniu. Badania naukowe, które są tu realizowane służą ochronie przyrody i zarządzaniu tym terenem ze wszystkimi jego dobrodziejstwami. Śledzone są zmiany w przyrodzie nieożywionej, w szczególności wahania stanu wód powierzchniowych i podziemnych. Prace badawcze dotyczą również reintrodukowanych gatunków roślin i zwierząt: cisa, modrzewia polskiego, buka zwyczajnego, łosia, bobra, rysia.

* W parku czeka na nas 360 km szlaków turystycznych pieszych, 200-kilometrowy szlak rowerowy. Modne stają się wędrówki z kijkami i poranny jogging. Jak jeszcze zachęciłby Pan naszych Czytelników do dłuższego spaceru po tym terenie?

 - Rok jubileuszowy jest rzeczywiście doskonałą okazją do tego, by na nowo przypomnieć walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe parku. Wartość Puszczy Kampinoskiej jest nieoceniona. Mamy tu porośnięte suchymi borami sosnowymi wydmy sąsiadujące z podmokłymi łąkami lub lasami bagiennymi, ukwiecone łąki i piękny mazowiecki krajobraz. W ciągu 290 lat, od 1655 r. do 1945 r., puszcza i okolice były terenem 7 wojen i 5 powstań narodowych. Są więc miejsca historyczne (mogiły powstańcze w Kampinosie i Zaborowie Leśnym, cmentarze wojenne i partyzanckie w Wiktorowie, Granicy, Laskach, Kiełpinie i Wierszach oraz cmentarz-mauzoleum w Palmirach - symbol męczeństwa Polaków podczas II wojny światowe). Na terenie parku i jego strefy ochronnej jest też 39 obiektów zabytkowych - kościoły, dworki, kapliczki oraz 129 pomników przyrody w tym Dąb Kobendzy, który ma ponad 320 lat,  najgrubsze drzewo w Polsce - Topola Lesznowska, która ma 11 m w obwodzie oraz w miejscowości Korfowe niedaleko Kampinosu największy w Polsce jałowiec zwany Królewskim Jałowcem. Jest też siedem ścieżek dydaktycznych i trzy placówki dydaktyczno-edukacyjne. Tak więc powodów, dla których warto spędzić niedzielę blisko domu jest wiele.

* Trwa rok jubileuszowy parku. Była konferencja prasowa, uroczysta akademia. Co jeszcze jest planowane?

 - Czytelnikom "Biuletynu Kampinoskiego" przekazujemy szczegółowy kalendarz uroczystości. Pragniemy zorganizować wspólnie z miejscowymi samorządami gminnymi, powiatowymi, stołecznym i wojewódzkim obchody 50-lecia utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego. Bardzo cieszymy się, że samorządy włączyły się w organizację obchodów jubileuszowych.  Będą wystawy, konferencje, uroczystości patriotyczno-religijne. Najbliższe wydarzenie to wystawa fotograficzna "Pół wieku Kampinoskiego Parku Narodowego". Ekspozycję składającą się z kilkudziesięciu zdjęć oglądać będzie można już od 1 kwietnia do 3 maja na Krakowskim Przedmieściu nieopodal Domu Polonii. Autorzy fotografii "wydobyli" z parku to co najcenniejsze - jego tradycyjny mazowiecki krajobraz, z mozaiką malowniczych łąk, uchwycili w kadrze przedstawicieli puszczańskiej fauny - rysia, łosia, orła bielika oraz sfotografowali leśne ostępy w obszarach ochrony ścisłej, a także pamiątki kultury i historii. Zarówno na wystawę jak i na wszystkie kolejne uroczystości wszystkich mieszkańców Leszna serdecznie zapraszamy.

                                                                                     Magdalena Kamińska

                                                                                     Kampinoski Park Narodowy

                                                                                    

 

 

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010