Biblioteka poleca

ostatnia zmiana: 10.06.2011
 

BIBLIOTEKA POLECA…

Gdzie na wakacje?

Okres wakacyjno – urlopowy tuż, tuż. Wiele osób czas letniego wypoczynku ma już dokładnie zaplanowany. Tych, którzy tego jeszcze nie zrobili, a chcieliby miło spędzić ten czas, odpocząć, zregenerować siły, a przy okazji coś zobaczyć, biblioteka publiczna w Lesznie zaprasza w celu poszukania inspiracji. W księgozbiorze biblioteki znajdą Państwo wiele pomysłów i podpowiedzi, który region kraju odwiedzić, jakie miejsca obejrzeć. Oferujemy wiele przewodników geofraficzno-krajoznawczych nie tylko po Polsce, ale również po innych krajach Europy i świata. Oto kilka propozycji:

  1. Seria przewodników wydawnictwa Demart pn. „Polska niezwykła”; omawiają one ciekawe miejsca m.in. Lubelszczyzny (Kazimierz, wąwozy lessowe, roztoczańskie krajobrazy), Podkarpacia (twierdza Przemyśl, bieszczadzkie połoniny, drewniane cerkwie), Podlasia (puszcza białowieska, Suwalszczyzna), Warmii i Mazur (Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, zamki krzyżackie, kwatery Hitlera), Wielkopolski.
  2. Seria wydawnictwa „Sport i Turystyka”, a w niej pozycje poświecone

- Warmii, Mazurom i Suwalszczyźnie

- Górnemu Śląskowi

- Małopolsce.

Przewodniki te zawierają konkretne trasy turystyczne z podanym kolometrażem, dojazdami i różnego rodzaju atrakcjami.

 

Serdecznie zapraszamy

 

 

 

 


 

NAPOLI  DONNA  JO  „Uśmiech Lisy”

Jak większość dziewcząt  13-letnia Elisabette nigdy nie myślała, że jest piękna, dopóki nie dostrzegł jej przyjaciel ojca, mistrz Leonardo da Vinci i nie obiecał, że pewnego dnia namaluje jej portret. Dziewczyna mieszka wraz z rodzicami na włoskiej prowincji w Villi Vignamaggio niedaleko Florencji, gdzie jej ojciec hoduje jedwabniki i zajmuje się produkcją jedwabiu. Jest zwykłą, skromną dziewczyną, która za chwilę będzie obchodziła swoje trzynaste urodziny i mamma oraz papa zajęci są przygotowaniami do mającego odbyć się z tej okazji balu.  Właśnie Leonardo poznaje młodziutką szlachciankę z synem najznakomitszego florenckiego rodu Giulianem de Medici. Na przeszkodzie miłości dwojga młodych stanęły burzliwe wydarzenia historyczne. We Florencji nastał czas zmian politycznych, gospodarczych i społecznych, pod wpływem fanatycznych przemówień Savonaroli zapłonęły stosy, a najznamienitsze rody w mieście straciły wszystko. Niektórzy wolność, niektórzy życie, jeszcze inni musieli udać się na wygnanie.

Na tle pasjonujących dziejów renesansu autorka snuje barwną opowieść o wielkich namiętnościach, zdradzieckich intrygach i nieoczekiwanych pożegnaniach.

PRZEDE WSZYSTKIM JEDNAK JEST TO PIĘKNA OPOWIEŚC O MIŁOŚCI.

Donna Jo Napoli zafascynowana barwnymi dziejami Włoch buduje swoje opowieści osadzając je w realiach historycznych od renesansu aż po czasy II wojny światowej. W każdej epoce fascynują ją ludzie, ich zachowania i emocje, nie różniące się wcale od emocji osób nam współczesnych.

                                                                                                                   Mirka Dymek


Właśnie skończyłam lekturę dwóch niewielkich powieści Doris Lessing,  pisarki brytyjskiej, noblistki 2007 roku. 

    Jeśli ktoś spodziewa się po autorce tej miary wyrafinowanych ewolucji językowych czy zapierających dech w piersiach konstrukcji słowotwórczych to się rozczaruje. Lessing pisze językiem prostym,  zrozumiałym dla każdego.  Ale jej proza BUDZI EMOCJE. Skłania do refleksji nad światem i człowiekiem. Autorka nie ocenia i nie krytykuje bohaterów, lecz poprzez pewne sytuacje zmusza niejako czytelnika do dokonania wyborów.

    "Piąte dziecko" to opowieść o spotkaniu, budowaniu szczęścia, rodziny i miłości przez dwoje młodych ludzi.  Harriet i Dawid niezupełnie przystają do obecnych czasów. Podczas gdy inni za wszelką cenę robią karierę, oni pragną mieć wielki dom a w nim wiele dzieci. Sześcioro, może nawet ośmioro. Szczęście rodzinne jest dla nich absolutnym priorytetem. Ich bliscy uważają to za dziwactwo, nawet szaleństwo, co jednak nie przeszkadza im każdego roku zjeżdżać z różnych stron kraju na święta do Harriet i Dawida i cieszyć się prawdziwie rodzinną atmosferą. Rodzą się kolejne dzieci. Sielanka trwa, choć są też trudności. Pensji Dawida zaczyna nie wystarczać na utrzymanie, Harriet nie jest w stanie podołać obowiązkom gospodyni i matki czworga dzieci. Krewni jednak, będąc pod wrażeniem atmosfery ich domu, pomagają jak mogą. Matka bohaterki wspomaga ją w wprowadzeniu gospodarstwa, zaś ojciec wspiera młode małżeństwo finansowo.

Decydujący zwrot akcji następuje, gdy bohaterka powieści jest w ciąży z tytułowym piątym dzieckiem. Rodzi się  Ben, chłopiec dziwny, inny. Jego narodziny kładą się cieniem na rodzinnej idylli. Odtąd nic już nie będzie takie jak dawniej.

    "Podróż Bena" to kontynuacja losów "piątego dziecka". Już nie rodzina jako instytucja jest tu najważniejsza. Poznajemy Bena jako osiemnastolatka, choć wygląda znacznie poważniej. Żyje w Londynie, jakoś sobie radzi. Jest chłopcem zagubionym, często wykorzystywanym przez innych, instynktownie poszukującym ciepła, współczucia i zrozumienia u innych ludzi. Tytułowy bohater jest upośledzony umysłowo, fizycznie również różni się od pozostałych. Powoduje to, że jest człowiekiem nieprzystosowanym społecznie. Ale w dalszym ciągu CZŁOWIEKIEM. Wrażliwym, uczuciowym, pomocnym. Tylko że to co piękne, ukryte jest wewnątrz. Jego powierzchowność zaś budzi najpierw niezdrowe zainteresowanie, ciekawość nawet wstręt i odrazę.

O ile "Piąte dziecko" jest opowieścią wstrząsającą i budzącą współczucie dla rodziny, a szczególnie matki, która zmaga się z wychowaniem trudnego dziecka, o tyle "Podróż Bena" opisana oczyma Bena każe nam współczuć przede wszystkim jemu. Obydwie książki są smutne, bolesne, ale NIEZWYKLE WAŻNE. Nasuwają się pytania: czy społeczeństwo jest w stanie zaakceptować Bena? Czy ma on szansę być kochanym? Dlaczego tak trudno jest nam pogodzić się z innością? Wszak każdy człowiek na swój sposób jest odmieńcem.                                                                                                                         

                                                                                                               Mirka Dymek


NATALIA  ROGIŃSKA   „ALICJA”

Tytułowa Alicja jest kobietą silną, niezależną i przedsiębiorczą, a przy tym niezwykle romantyczną. Choć od rozwodu z niewiernym mężem minęły już trzy lata, nadal nie może o nim zapomnieć. Próbuje ułożyć sobie życie na nowo, ale to nie jest takie proste, kiedy prowadzi się zakład fryzjerski i samotnie wychowuje trójkę dorastających dzieci, z których każde kieruje się inną filozofią życiową. Przed załamaniem ratuje ją wrodzone poczucie humoru i….pewien intrygujący mężczyzna.

Jest to lektura lekka i dowcipna.

Autorka, Natalia Rogińska, jest absolwentką I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których ukończyła psychologię. Jest autorką „Grubej”, bestsellera, który powinni przeczytać zarówno grubi jak i chudzi gdyż, wg Doroty Wellman: „grubym doda otuchy, chudym otworzy oczy”. A wszystkim przypomni
o tolerancji.

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010