"Wiersz o powstaniu styczniowym" - rozstrzygnięcie konkursu

ostatnia zmiana: 15.02.2013
 

Konkurs "Zostań autorem wiersza o powstaniu styczniowym" rozstrzygnięty!

22 stycznia świętowaliśmy 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Dla szkoły, która nosi imię Powstańców 1863 Roku, to wyjątkowe wydarzenie. Z tej okazji ogłosiliśmy konkurs na wiersz o powstaniu styczniowym. To dobry sposób, by uczcić pamięć Patrona Szkoły i uświadomić sobie, jak wiele zawdzięczamy bohaterskiej powstawie wielu, często bardzo młodych, powstańców. Do piór zasiedli uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz uczniowie gimnazjum. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni także uczniowie okolicznych szkół. W kilku lub kilkunastu wersach próbowali zawrzeć wrażenia, jakie wywołuje myśl o odwadze i niezłomności uczestników wydarzeń z 1863 roku.

Spośród wszystkich dostarczonych i nadesłanych wierszy jury wybrało pięć utworów o ciekawej kompozycji, ujmujących temat w oryginalny sposób przy użyciu bogatego słownictwa. Pierwsze miejsce zajęła Klaudia Oszczyk, autorka wiersza pt. "22 stycznia 1863", uczennica klasy 6a ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie. II miejsce jury przyznało Agnieszce Zielińskiej, autorce wiersza pt. "Los Powstańca", uczennicy klasy 5 ze Szkoły Podstawowej w Górkach. III miejsce przypadło najmłodszej uczestniczce konkursu - Aleksandrze Piotrowskiej, autorce cyklu wierszy o tematyce patriotycznej, uczennicy klasy 4b ze Szkoły Podstawowej w Zaborowie.

W gimnazjum przyznano dwie nagrody. Pierwsza trafi do Damiana Węgierka, autora wiersza pt. "Powstańcy", natomiast druga została przyznana Aleksandrze Żuk za wiersz pt. "Powstanie styczniowe". Laureaci są uczniami klasy I Gimnazjum w Zaborowie. Starania wszystkich laureatów konkursu zostaną nagrodzone pamiątkowymi dyplomami oraz statuetkami dla młodych poetów ufundowanymi przez p. Lilianę de Vacqueret, dyrektor szkoły w Zaborowie.

Drugi konkurs związany ze styczniową rocznicą wygrała Martyna Szydłowska, uczennica klasy 4b, za przygotowanie przepięknego albumu prezentującego wiele miejsc w Puszczy Kampinoskiej, które pamiętają wydarzenia sprzed 150 lat. Na zdjęciach oraz wśród opisów umieszczonych w albumie znalazły się m.in. Buda Zaborowska, Kampinos, Górki oraz Leszno.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów podjętego wysiłku przywrócenia pamięci o powstańcach z 1863 roku, a laureatom niezwykłych umiejętności literackich, fotograficznych oraz edytorskich.

                                                                                                                                                                                               W imieniu jury
                                                                                                                                                                                               Iwona Jezdychowicz

Wiersze laureatów konkursu

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010