Relacja z otwarcia Polany Lipków oraz VII Otwarty Dzień KPN

ostatnia zmiana: 11.09.2015
 

 Otwarcie Polany Lipków i VII Dzień Otwarty KPN za nami!


Aktywnie, wesoło i słonecznie.

    W sobotę 5 września br. w samo południe uroczyście otwarta została dla turystów polana Lipków w Kampinoskim Parku Narodowym. Pierwsza wrześniowa sobota była jednocześnie VII Dniem Otwartym KPN. Odbyło się wiele wycieczek z pracownikami parku, konkursów, zabaw. Dopisała piękna pogoda, uczestnicy i pogodne nastroje. Łącznie z oferty Kampinoskiego Parku Narodowego skorzystało  ponad tysiąc osób.


   Uroczyste otwarcie polany nastąpiło w samo południe od krótkiego przypomnienia historii miejsca przez dyrektora KPN – Mirosława Markowskiego oraz zastępcę dyrektora – Małgorzatę Mickiewicz i koordynatorkę projektu – Ewę Siatecką. O tym jak ważne jest to miejsce dla społeczności lokalnej – w szczególności mieszkańców gminy Stare Babice mówił także wójt tej gminy Krzystof Turek. Była sołtys Lipkowa Agnieszka Koczurba opowiedziała również o pomyśle stworzenia w tym miejscu tego typu polany, której była inicjatorką. Następnie Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński, dyrektor KPN Mirosław Markowski, wójt Starych Babic Krzysztof Turek oraz sołtysi Lipkowa: była sołtys Agnieszka Kaczurba i obecny sołtys Paweł Karczmarek uroczyście przecięli wstęgę. Wśród obecnych licznie mieszkańców i samorządowców obecni byli także, m.in. burmistrz Łomianek Tomasz Dąbrowski wraz z zastępcą, komendant powiatowy policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego Tomasz Szachowski.

  Przez cały dzień na polanie czynne było stoisko parku. Chętni mogli uzyskać tu wszelkie informacje odnośnie fauny i flory Puszczy Kampinoskiej. Dla dzieci zorganizowano także punkt plastyczny. Sympatycy kampinoskiej przyrody zapoznać się mogli z projektem „Ochrona i renaturyzacja mokradeł obszaru Natura 2000 – Puszcza Kampinoska”. W ramach tego projektu na polanie swoje stoisko zaprezentował jeden z partnerów projektu – firma REC Polska. Dla zainteresowanych bardziej aktywnym spędzeniem czasu zorganizowano rajdy – 2-dniowy rowerowy i nordic walking oraz wiele zabaw i konkursów sportowych.

  Polana Lipków wraz z parkingiem urządzona została w ramach projektu  „Budowa infrastruktury turystycznej na polanie Lipków – ograniczenie antropopresji na ekosystemy KPN”, który sfinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcia KPN udzieliła także gmina Stare Babice w postaci pożyczki na zapewnienie płynności finansowej projektu a także sfinansowała projekt techniczny inwestycji,
który umożliwił ubieganie się o środki.


Na polanie Lipków znajdują się m.in. wiaty wypoczynkowe, plac zabaw, strefa sportowa, ścieżka rekreacyjna, stojaki na rowery, grille i miejsce ogniskowe. Obok wybudowano nowoczesny, przyjazny środowisku ażurowy parking. Teren jest monitorowany, dzięki czemu odwiedzający mogą czuć się bezpiecznie. Wokół  polany urządzona została ścieżka dydaktyczna „Do Lipkowskiej Wody”, która w „pigułce” przybliża nam faunę i florę oraz historię Lipkowa. Ścieżka jest niedługa, wiedzie malowniczym lasem i pozwala spacerowiczom cieszyć się otaczającą przyrodą.

Podczas Dnia Otwartego KPN odbyło się także wiele spacerów prowadzonych przez pracowników parku, m.in. spacery ścieżką dydaktyczną „Do Lipkowskiej Wody”; wędrówka „Wokół Bieli” oraz „Skrajem Puszczy”. Zwiedzającym udostępnione zostało również Muzeum Puszczy Kampinoskiej im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Granicy oraz tradycyjnie Centrum Edukacji KPN. Z różnych form aktywności tego dnia skorzystało ponad tysiąc osób. Dziękujemy wszystkim pracownikom za zaangażowanie, a turystom i odwiedzającym za spędzenie tego dnia wraz z nami na łonie pięknej, puszczańskiej przyrody.

Tekst: Magdalena Kamińska, Ewa Siatecka

Fot. Magdalena Kamińska, Małgorzata Wawryszuk

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010