Relacja ze spotkania autorskiego

ostatnia zmiana: 29.10.2014
 

24 października Biblioteka Publiczna  oraz  Gminny Ośrodek Kultury w Lesznie zaprosili mieszkańców naszej gminy na spotkanie z Anną Dziewit-Meller oraz Marcinem Mellerem - autorami książki o intrygującym tytule "Gaumardżos: opowieści z Gruzji". Jest to barwna opowieść o kraju - jak twierdzą autorzy -  niezwykle gościnnym, którego mieszkańcy weseli i spontaniczni mają szczególny szacunek dla Polaków. 

Gruzini kultywują tradycję i folklor, co widać na każdym kroku. Turyści zapraszani są na biesiady suto zakrapiane winami z własnych  winnic. We wznoszeniu toastów Gruzini nie mają sobie równych  na świecie. Są to całe opowieści, wspomnienia i dialogi. Wznosi się toasty za przodków, za Boga, za świętego Jerzego, za piłkarzy i wiele innych. Słowo Gaumardżos w wolnym tłumaczeniu "na zdrowie", dosłownie znaczy "za zwycięstwo".

Autorzy mają w Gruzji  wielu przyjaciół i są częstymi gośćmi w tym kraju. Znakomicie napisana opowieść, barwnie ilustrowana,  zachęciła wielu czytelników do odwiedzenia tego regionu.

Marcin Meller jest też autorem książki "Między wariatami: opowieści terenowo- przygodowe". Jest to zbiór reportaży z wypraw na Kaukaz, do Afryki czy na Bliski Wschód.

Honorowym patronem spotkania był Wójt Gminy Leszno - Pan Andrzej Cieślak.

Spotkanie odbyło się dzięki funkcjonującemu przy Bibliotece Publicznej w Lesznie Dyskusyjnemu Klubowi Książki. Wyrazy podziękowania dla naszych klubowiczów, którzy czytają wybrane utwory i raz w miesiącu spotykają się, aby wymienić wrażenia na ich temat.  Środki finansowe na spotkanie zapewniła Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - koordynator DKK w województwie mazowieckim z funduszu dotacyjnego Instytutu Książki.

Po zakończeniu tego pasjonującego spotkania uczestnicy mogli indywidualnie  porozmawiać
z autorami, zakupić książki oraz poprosić o autograf, z czego też licznie skorzystali.

                                         Bożena Sulik

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010