Rejs kpt. Pajkowskiej: Przylądek Agulhas zaliczony!

ostatnia zmiana: 21.11.2018
 

20.11. ok. g. 23:34, Fanfan, z „naszą” Panią Kapitan u steru, zaliczył trawers Przylądka Agulhas, przepływając w odległości ok. 300 mil. Kpt. Joanna Pajkowska pisze: „Trawers Przylądka Agulhas! Przylądek Dobrej Nadziei już za nami! Ocean Indyjski wita! To również trawers naszego domu, Szymanowskiego, gmina Leszno”.

Cape Agulhas, po polsku zwany Przylądkiem Igielnym, to najbardziej na południe wysunięty kawałek Afryki.

Trochę wcześniej Fanfan zaliczył trawers Przylądka Dobrej Nadziei. To pierwszy z trzech słynnych i groźnych przylądków na trasie rejsu kpt. Pajkowskiej (2 pozostałe to Leeuwin, Australia, i Horn). Niektórzy uważają, że to właśnie Przylądek Dobrej Nadziei (zwany dawniej Przylądkiem Burz) i Agulhas są najtrudniejsze, a to dlatego, że tu spotykają się 2 oceany (Atlantyk i Ocean Indyjski), niosące dwie bardzo różniące się masy wody, tu spotykają się też przeciwne prądy i często bardzo silne, sztormowe wiatry. Neptun wydaje się, że Asię lubi i jest dla niej łaskawy: z mapy pogodowej widać że miała wiatr połówkowy S 20w, i jak sama pisze, silny prąd w kierunku wschodnim. I oby tak dalej!

Aktualną pozycję jachtu Fanfan i kpt. Pajkowskiej można śledzić na bieżąco na stronie: https://www.asiapajkowska.pl/tracking/

(AN)

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010