Projekt GROW WITH GREATER WARSAW

ostatnia zmiana: 03.04.2017
 

Zdobądź ze stolicą świat biznesu

 


 KOMPLEKSOWY SYSTEM WSPARCIA EKSPORTOWEGO DLA MŚP Z AGLOMERACJI WARSZAWSKIEJ

Warszawa, w ramach projektu Grow with Greater Warsaw, wesprze w eksporcie  lokalnych przedsiębiorców kwotą 22 mln złotych. 30 marca odbyła się konferencja, na której mówiono m.in. o wsparciu sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przez samorząd.

W panelu, który był częścią konferencji „Made in Poland”, udział wzięli: Grzegorz Wolff, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu m. st. Warszawy, Robert Roguski, burmistrz Gminy Kobyłka, prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC, Aleksandra Wadowska, kierownik Sekcji Współpracy Międzynarodowej w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Kacper Zieliński i Aleksandra Godlewska - przedstawiciele warszawskiej firmy z branży modowej Undress Code. 

Podczas spotkania poruszone zostały takie kwestie jak: rola sektora MŚP w gospodarce regionu, współpraca gmin z lokalnymi przedsiębiorcami czy w końcu pozycja i potencjał polskich marek za granicą. Miasto zaprezentowało projekt „Grow with Greater Warsaw” (GWGW), który skierowany jest do mikro, małych lub średnich firm działających na terenie Warszawy i okolic, planujących swój rozwój poprzez działalność eksportową. Celem programu jest wspieranie MŚP z 5 określonych obszarów: nowoczesna moda i projektowanie, rozwiązania informatyczne (ICT) i elektronika, innowacyjne tworzywa sztuczne, maszyny przyszłości (Przemysł 4.0) oraz zrównoważone przetwórstwo spożywcze. Właśnie na te branże wskazała, przeprowadzona w 2016 r., diagnoza potencjału eksportowego MŚP z aglomeracji warszawskiej. Badanie pokazało, że te obszary, poprzez unikatowe możliwości, mają szansę zaistnieć w świecie i dzięki temu będą budować wizerunek nowoczesnej i dynamicznej  metropolii warszawskiej.

 

Diagnoza pokazała również, że Warszawa eksportem stoi. Wartość eksportu realizowanego przez przedsiębiorców z aglomeracji warszawskiej w 2015 r. wyniosła 72,5 mld zł, co oznacza 71,7 proc. wartości eksportu z całego województwa mazowieckiego. Przedsiębiorcy eksportują swoje produkty i usługi aż do 208 kierunków na świecie, a ich głównymi odbiorcami są Niemcy, Czechy i Wielka Brytania. Badanie wskazało także w jaki sposób można efektywnie pomóc sektorowi MŚP, aby mogli rozpocząć lub rozwijać eksport swoich produktów i usług. Program zapewnia prawie 100 proc. wsparcia finansowego, które obejmuje udział w międzynarodowych targach, spotkaniach B2B i misjach zagranicznych oraz niezbędną pomoc edukacyjno-doradczą, czyli przygotowanie  MŚP do prowadzenia rozmów handlowych z zagranicznymi partnerami. Co najważniejsze, przedsiębiorca nie musi zajmować się całą logistykę związaną z obecnością na targach. To miasto, przez wyłonionego w przetargu operatora, zorganizuje spotkania B2B, stoisko, katalogi czy filmy promocyjne. W porównaniu z konkurencyjnymi programami wsparcia Warszawa w ramach GwGW oferuje naprawdę dużo.

Bardzo ważnym aspektem programu jest współpraca Warszawy z 39 gminami wchodzącymi w skład tzw. Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF)*. Partnerzy gminni  będą zaangażowani w proces promocji i rekrutacji przedsiębiorców oraz będą uczestniczyć w warsztatach i doradztwie. To wszystko przyczyni się do umocnienia regionalnej marki, spójności gospodarczej obszaru oraz pogłębienia wspólnych, synergicznych działań wszystkich gmin. 

Program wystartuje w 2018 r., ale już dziś można zgłosić się do bazy i otrzymywać informacje o projekcie. Wystarczy wysłać e-mail na adres: info@gwgw.com.pl z podaniem nazwy firmy, osoby do kontaktu, nr telefonu oraz adresu mailowego.

Grow with Greater Warsaw jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

 

*W skład Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poza m.st. Warszawa wchodzą gminy: Błonie, Brwinów, Czosnów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Jaktorów, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Leszno, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radzymin, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów. 

 

Więcej informacji:

Bartosz Milczarczyk

rzecznik prasowy

Urzędu m.st. Warszawy

Tel. 22 44 333 92

726-086-525 | b.milczarczyk@um.warszawa.pl

 

Agnieszka Kłąb

zastępca rzecznika prasowego

Urzędu m.st. Warszawy

Tel. 22 44 333 82

519-066-077 | aklab@um.warszawa.pl

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010