Lato 2013 w Gminie Leszno

ostatnia zmiana: 31.07.2013
 

„To nasz piętrobus, lubimy go

bo wszędzie trafi.

Dziś pomyka znów, tak jak co dzień

po szlaku naszych marzeń” …. .

 

            W takt naszej wakacyjnej piosenki, w rytmie znanej wszystkim melodii, przemierzaliśmy szlaki naszych mazowieckich dróg piętrowym autobusem zbierając dzieci i młodzież z Gminy Leszno. Wakacyjna przygoda trwała prawie cały lipiec i jak zwykle była różnorodnością wydarzeń skierowanych do amatorów sportowych emocji, kinomaniaków, plastyków, amatorów teatru i wszystkich chętnych do aktywnego spędzania wolnego czasu.

            Oferta letniego teatru, tym razem była bardzo bogata, z repertuarem dla młodszej i starszej widowni. Dla młodszych widzów zaprezentowaliśmy spektakl teatralny pt. „Czerwony Kapturek”, w aranżacji teatru „Duet” z Krakowa oraz przedstawienie pt. „Leśny bal” w wykonaniu grupy teatralnej ze Świetlicy w Lesznie. Dla starszych widzów przygotowaliśmy spektakl pt. „Świtezianka” również w wykonaniu naszej grupy teatralnej. Na specjalne życzenie osiemdziesięcioosobowej widowni zorganizowaliśmy wyjazd do Warszawy na film pt. „Minionki rozrabiają”, którego światowa premiera odbyła się w czerwcu br. w Australii. Nie mniej osób skorzystało z aktywnego wypoczynki w Parku Linowym na Bielanach. Dzieci i młodzież wyposażono w atestowany sprzęt do wspinaczki i wyglądali bardzo profesjonalnie. Każdy odbył szkolenie z zasad bezpieczeństwa i poruszania się po parku. Co wyżsi atakowali od razu trasę średnią, jednak szybko przekonywali się, że warto zacząć od trasy niskiej, która wcale nie jest tylko dla maluchów. Po przejściu niskiej trasy spokojnie mogli zdobywać trasę trudniejszą. Maluchy natomiast po oswojeniu się ze sprzętem i trasą zachowywały się niemalże jak małpki w dżungli, co można zobaczyć na zdjęciach. Niektórym udało się nawet przełamać lęk wysokości. Trasa niska dla dzieci od 120 cm (wysokość 1,50 m) — 115 m długości, 13 atrakcji np. kładki, platformy, siatka pionowa, palisada, dwie „tyrolki”, most dwu- i trzylinowy, surfer, tunel siatkowy i inne (http://park-linowy-bielany.pl/images/trasy/srednia_i.png). Trasa średnia I od 130 cm (wysokość od 5 do 7 m) — 240 m długości, 20 atrakcji np. pal buszmena, most dwu- i trzylinowy, koala, skok indiański, makarony, wagi, belki wiszące, platformy, „tyrolka” o długości 50 m i inne.


            W czasie naszej akcji zwiedzaliśmy Akademię Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie pod przewodnictwem pana mgr Marcina Mielniczuka, który ze stoickim spokojem odpowiadał na liczne pytania naszej bardzo aktywnej „młodszej młodzieży”. Poznaliśmy nazwiska największych gwiazd polskiego sportu, historię Akademii. Zobaczyliśmy Aleję Absolwentów, Aulę Rektorów, salę sztuk walk, wyczynową salę gimnastyczną, piękny stadion lekkoatletyczny i halę, boiska do rugby, piłki nożnej, piłki plażowej, liczne korty tenisowe. Odbyliśmy bardzo miłą rozmowę z prof. nzw. dr hab. Jolantą Mogiłą-Lisowską - Prorektorem ds. Studenckich i Kształcenia, która była zachwycona obecnością tak młodych kandydatów na studentów. Gospodarz uczelni, Jego Magnificencja Rektor  prof. nzw. dr hab. Andrzej Mastalerz, przygotował dla wszystkich prezenty w postaci drobnych upominków. Resztkami sił dzieci grały w piłkę nożną i siatkową oraz skakały w gumę. Bieg na 400m ukoronował cały pobyt i zdrowo zmęczeni wróciliśmy do domów. Owocem wycieczki były deklaracje dzieci o chęci studiowania na warszawskiej AWF.

            Wyjątkowym przeżyciem dla dzieci i młodzieży było zwiedzanie „niewidzialnej wystawy”. Była to interaktywna podróż w niewidzialny świat, który można było poznać za pomocą zmysłu słuchu, węchu i równowagi. Pozwoliła także zbliżyć świat osób niewidomych.

            Uzupełnieniem tych wszystkich atrakcji były wyjazdy na basen do Mszczonowa i Sochaczewa, konkursy organizowane w sali, pobyt w siłowni w Zaborowie, turnieje piłki nożnej i siatkowej oraz zawody strong – man na lesznowskim stadionie. Najlepsi zawodnicy otrzymali piękne pamiątkowe puchary, wszyscy dyplomy za udział oraz słodkie upominki.

            Od lat akcję LATO kończymy integracyjnym spotkaniem w Świetlicy w Łubcu. Biorą w niej udział osoby niepełnosprawne z Ośrodka Samopomocy w Łubcu. Pozwala to naszym dzieciom i młodzieży nauczyć się pokory wobec osób z dysfunkcjami. Tym razem zabawy przy muzyce prowadził zespół „Dynamic”, któremu dziękujemy. Dziękujemy także wszystkim organizatorom, trenerom i instruktorom oraz wszystkim osobom, które wspomagały przygotowanie imprez.

            Przygotowanie i realizacja programu wakacyjnego:

- Świetlice w Lesznie, Czarnowie, Łubcu i Zaborowie,

- Zespół Sportowo – Rekreacyjny w Lesznie.

 

                                                                                                  Krystyna Ziubińska

                                                                                                   Edyta Przybysławska


 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010