Odjazdowy Bibliotekarz 2018 - Relacja

ostatnia zmiana: 15.06.2018
 

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić  czas w gronie osób o podobnych pasjach. Akcja powstała w Łodzi w 2010 roku. Od początku koordynuje ją Fundacja Fenomen. W całej Polsce mamy już około 400 organizatorów,  którzy przynajmniej raz zaangażowali się w to wydarzenie. Odbywa się ono od maja do lipca.

9 czerwca  lesznowscy bibliotekarze wraz z uczestnikami wyruszyli na ścieżki Puszczy Kampinoskiej. W naszej gminie była to III edycja pod hasłem ”Jeżdżę, zwiedzam, czytam”. Honorowy patronat objął Wójt Gminy Leszno - Pan Andrzej Cieślak, który ufundował również pamiątkowe koszulki. Organizatorzy: Biblioteka Publiczna w Lesznie, Biblioteka Szkoły Podstawowej, Zespół Sportowo-Rekreacyjny, Świetlica w Łubcu oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Łubcu zapewnili okolicznościowe pomarańczowe torebki na książki, słodki poczęstunek, wodę oraz posiłek regeneracyjny. Starosta Warszawski Zachodni – Pan Jan Żychliński przekazał książki, które gratisowo rozdawane były zainteresowanym.

Wyruszyliśmy spod Biblioteki Publicznej w Lesznie żółtym szlakiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Trasa nie była łatwa, gdyż „debelska droga” była bardzo piaszczysta. Żaden
z uczestników jednak nie poddał się i nie zawrócił ze szlaku. W miejscu  pierwszego postoju w Kępiastym, na skraju puszczy, dołączyła do nas kolejna grupa uczestników rajdu.

Akcentując 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski,  przy pomniku  poświęconym dwóm żołnierzom AK, poległym w walce o niepodległość w 1944 r. zapaliliśmy znicz i oddaliśmy hołd minutą ciszy. Następnie przeszliśmy  spacerkiem do autorskiej, plenerowej wystawy fotografii przyrodniczej Marka Kalinowskiego przy leśniczówce Debły. Po obejrzeniu wystawy ruszyliśmy w kierunku Środowiskowego Domu Samopomocy w Łubcu. Pani Iwona Zielak – kierownik ŚDS ugościła nas przepyszną „łubiecką” zupką. Na powietrzu pod zadaszeniem wysłuchaliśmy przygotowanych specjalnie na tę okazję kilku utworów literackich: Wojciecha Widłaka „Komendant wolnej Polski”, fragmenty książki Aliny Korty „Gniewko syn rybaka” oraz bajek z wyboru „Bajka ludowa w dawnej Polsce”. Teksty zaprezentowały bibliotekarki: Mariola Łukasik, Mirka Dymek i Ewa Skórska. Uczestników z roku na rok przybywa. W tym roku w rajdzie wzięło udział 67 osób.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i wszystkim wspierającym naszą akcję. Zapraszamy za rok!

Bożena Sulik

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010