Narodowe Czytanie - relacja i fotogaleria

ostatnia zmiana: 17.09.2018
 

W sobotę, 8 września 2018 r. odbyło się w Lesznie Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz innych utworów z Antologii Niepodległości. Zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną przy współpracy z Biblioteką Szkoły Podstawowej oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury, gdzie odbyło się to wydarzenie.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska, społeczna akcja promująca literaturę narodową. Co roku od 2012 r. czytane są publicznie różne dzieła literackie wybierane do wspólnej lektury w drodze głosowania czytelników. Akcja ta odbywa się  pod  Honorowym Patronatem  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Po powitaniu gości przez organizatorów,   przewodniczący Rady Gminy Leszno - Pan Lesław Kuczyński odczytał okolicznościowy list Prezydenta skierowany do uczestników Narodowego Czytania.

Wyboru tekstów i reżyserii dokonała  Pani Ewa Skórska, nauczyciel –  bibliotekarz. Czytane były fragmenty Przedwiośnia S. Żeromskiego, Potopu H. Sienkiewicza, Kamieni na szaniec A. Kamińskiego i Pana Tadeusza A. Mickiewicza oraz wiersze Moja piosnka II C. K. Norwida, Do matki Polki A. Mickiewicza, Raport z oblężonego miasta Z. Herberta, Póki w narodzie myśl swobody żyje A. Asnyka, Boże coś Polskę A. Felińskiego.  W czytaniu wzięli udział: Wiktor Bargieł, Barbara Białowąs, Mariusz Ciurzyński, Jadwiga  Czarnomska, Mirka Dymek, Katarzyna Górecka, Maria Górecka, Rafał Górecki, Damian Krzywiński, Piotr Kucharski, Lesław Kuczyński, Mariola Łukasik, Ewa Skórska, Bożena Sulik, Bartek Walczak, Krystyna Ziubińska.

Imprezie towarzyszyła wystawka poświęcona życiu i twórczości Stefana Żeromskiego. Można też było obejrzeć wystawę zdjęć dawnego Leszna.  Uczestnicy otrzymali pamiątkowy egzemplarz Przedwiośnia z przygotowaną na tę okazję okolicznościową pieczęcią. Na zakończenie odbył się koncert poetycko-muzyczny Barbary Białowąs z zespołem A MY TACY.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu znaleźli czas, aby wspólnie z organizatorami zaangażować się w propagowanie czytania polskiej literatury.

Bożena Sulik

 

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010