Kapitan Joanna Pajkowska walczy na Atlantyku

ostatnia zmiana: 02.06.2017
 

Mieszkanka naszej gminy, kapitan jachtowy Joanna Pajkowska wystartowała do swoich kolejnych regat oceanicznych – tym razem, w poprzek północnego Atlantyku, w regatach dwuosobowych, na jachcie Rote 66 (bandera niemiecka). Start nastąpił 29 maja z Plymouth, nad Kanałem La Manche – meta po drugiej stronie Atlantyku, w Newport w USA.

Renomowane transatlantyckie regaty znane jako OSTAR odbywają się od ponad pół wieku co 4 lata, na trasie Plymouth do Newport. Jest to bardzo trudna trasa, ok. 3 tys. mil po północnym Atlantyku. Towarzyszące zimno, przeciwko przeważającym wiatrom i prądom, w rejonie Nowej Fundlandii mogą również pojawiać się góry lodowe. Regaty te uważane są za jedne z najcięższych regat oceanicznych świata.

Asia dwukrotnie startowała w OSTAR, w 2000 r. na jachcie Ntombifuti (4 miejsce na 24 startujące jachty w klasie) i w 2013 na katamaranie Cabrio 2, podczas których wygrała trofeum 1st Lady. Tym razem Asia żegluje w wprowadzonej właśnie kategorii TWOSTAR (2 osoby), z zaprzyjaźnionym Niemcem – Uwe Roettgeringem, na jego regatowej łódce Rote 66.

Asia i Uwe po czterech dobach transatlantyckich regat prowadzą w TWOSTAR, zaś w klasyfikacji ogólnej są na drugiej pozycji. Goniący ich do tej pory 50-stopowy francuski trimaran PiR2 z uszkodzonym masztem wraca do Plymouth. Prowadzący Włoch Andrea Muro (zwycięzca OSTAR sprzed 4 lat) na regatowej super maszynie Vento de Sardegna jest poza zasięgiem. Zaraz za Asią i Uwe pędzi bardzo dobry Irlandczyk na jachcie BAM.

Przebieg regat na bieżąco można śledzić na stronie organizatora http://rwyc.org/ostar/tracking/

Kibicujemy Asi!

 

Tekst i foto: AN

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010