Indie w Lesznie już za nami

ostatnia zmiana: 03.07.2013
 

Wyjątkowo indyjski czerwiec w Lesznie

W dniach 20-24 czerwca 2013r. w Lesznie mieszkało blisko 120 najlepszych europejskich zawodników carrom - gry zwanej potocznie indyjskim bilardem, podobnej trochę do bilardu, a trochę do kapsli. Gracze z dziesięciu państw Europy tj. Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch przyjechali do Leszna na 17-te Mistrzostwa Europy w Carrom, aby w ciągu kilku dni rozegrać mecze i wyłonić najlepsze drużyny narodowe, deblowe, a przede wszystkim Mistrza Europy 2013. Był to pierwszy i od razu niezwykle udany turniej Carrom Euro Cup w Polsce. 

Organizatorami tego przedsięwzięcia było Polskie Stowarzyszenie Carrom oraz Gmina Leszno. Polskie Stowarzyszenie Carrom przy wsparciu Europejskiej Konfederacji Carrom promuje w Polsce ten jeszcze egzotyczny, ale niezwykle interesujący sport od 2009r. Od kilku lat odbywają się regularne zajęcia carrom, warsztaty oraz turnieje w różnych miejscach Polski zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych, a graczy carrom z roku na rok przybywa. Od kilku lat polscy gracze uczestniczą w turniejach międzynarodowych w różnych miejscach Europy. Ta wspólna pasja wielu osób przyczyniła się do tego, że już po 4 latach działania organizacji byliśmy w stanie, przy wsparciu Wójta Gminy Leszno, zorganizować wspaniałe Mistrzostwa Europy. Patronat honorowy na 17-tym Carrom Euro Cup objęli: Ambasador Indii w Polsce Pani Monika Kapil Mohta, Wojewoda Mazowiecki Pan Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik, Starosta Powiatu Warszawskiego - Zachodniego Pan Jan Żychliński, Indyjsko-Polska Izba Handlowa oraz Muzeum Azji i Pacyfiku.

Przygotowania do turnieju trwały ponad rok, ale było warto. Prezes Międzynarodowej Federacji Carrom Pan Arif Naqvi obecny przez cały czas turnieju, a także gracze wielokrotnie powtarzali, że tegoroczne Mistrzostwa Europy w Carrom to „Najlepszy Euro Cup od 17-tu lat”. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem niezwykłego miejsca, jakim jest Centrum Szkoleniowo-Konsultacyjne BGŻ w Lesznie i ich bardzo dobrej kuchni. Dzięki wsparciu wielu osób związanych z Polskim Stowarzyszeniem Carrom, pracowników Urzędu Gminy Leszno oraz Centrum BGŻ turniej carrom przebiegł bardzo sprawnie i spełnił oczekiwania wszystkich graczy.

Ponadto w ostatni dzień rozgrywek tj. w niedzielę 23 czerwca w uroczym parku przy Centrum BGŻ przy ul. Fabrycznej 1 odbył się Festiwal Kultury Indyjskiej otwarty dla szerokiej publiczności, który bardzo przypadł do gustu również zawodnikom carrom. To wyjątkowe i pierwsze tego typu wydarzenie w Lesznie zorganizowało także Polskie Stowarzyszenie Carrom oraz Gmina Leszno. Festiwal współfinansowany był ze środków pozyskanych z Powiatu Warszawskiego Zachodniego, a sponsorami wydarzenia byli: Indyjsko-Polska Izba Handlowa (IPCCI), Indyjskie Stowarzyszenie w Polsce (IAP) oraz firma Auto Żoliborz. Dzięki ich wsparciu na scenie pojawili się m.in. wybitni tancerze prosto z Indii, a także artyści z Polski. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach tańca bollywood, jogi, krykieta i carrom. Odbyły się konkursy z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez licznych partnerów Festiwalu m.in. Buddha Restaurant, Buddha Spa, Indigo, szkoła jogi Halasana, Radhashop oraz firma Auto Żoliborz. Można było skosztować niezwykle aromatycznej indyjskiej kuchni, zafundować sobie na ciele tradycyjne malunki henną, nauczyć się alfabetu i słówek w języku hindi, kupić oryginalne indyjskie produkty i dowiedzieć się, kiedy i gdzie najlepiej wybrać się w podróż do Indii.

W czasie Festiwalu odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców Mistrzostw Europy. W rozgrywkach drużyn narodowych na pierwszym miejscu znalazła się Francja. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Wielkiej Brytanii, a trzecie miejsce zdobyli Niemcy. W rozgrywkach deblowych nastąpił przełom. Po raz pierwszy w historii tytuł najlepszego debla przypadł Szwedom. Drugie miejsce zajął debel z Wielkiej Brytanii, a trzecie gracze z Francji. W rozgrywkach pojedynczych na trzecim miejscu uplasował się Fabian Pereira z Francji. Do finału 17-tych Mistrzostw Europy weszło dwóch graczy z Wielkiej Brytanii: Murshad Khan oraz wielokrotny obrońca tytułu Karnal Abdin. Po raz szósty z rzędu Mistrzem Europy został Karnal Abdin z łatwością pokonując w dwóch setach Murshada Khana. Najlepszym graczem reprezentujący Polskę był Nitesh Sinha, który zajął w rozgrywkach pojedynczych 26 miejsce. Najlepszym graczem poniżej 18-tu lat został piętnastolatek Radjou Venou z Francji, który zajął 14-te miejsce. Tytuł Najlepszej Kobiety turnieju przypadł Elisie Zucchatti z Włoch.

Za rok Mistrzostwa Europy w Londynie. Zaraz po wakacjach bierzemy się za regularne treningi. Już od września zapraszamy młodzież na zajęcia carrom również w Gminie Leszno.

Szczegóły dotyczące gry carrom znajdują się na stronie www.carrom.pl.

                                                                                                                                                                                                           Paulina Nowakowska

Galeria zdjęć z wydarzenia (autor: prawiecodziennie.pl)

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010