Relacja z obchodów święta 11 listopada

ostatnia zmiana: 29.11.2013
 

Święto 11 listopada w Gminie Leszno

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele parafialnym Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Lesznie. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Piotr Paweł Laskowski. Na mszy obecni byli Kombatanci związków: Armii Krajowej "Grupy Kampinos", Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Wójt Gminy Leszno Andrzej Cieślak, Przewodnicząca Rady Barbara Koza wraz z Radni, młodzież szkolna, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe związków kombatanckich, wszystkich szkół i jednostek OSP z terenu Gminy Leszno.

Po mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz pod pomnik pamięci poległych w walce z hitlerowskim okupantem usytuowany w centrum Leszna, gdzie odbyła się krótka uroczystość patriotyczna. Kolumnie towarzyszyła muzyka patriotyczna w wykonaniu orkiestry dętej z Leszna. Przemówienie z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wygłosił Wójt Gminy Leszno. Podczas uroczystości Wójt Andrzej Cieślak został odznaczony Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadanym przez Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wójt przyjął Medal z rąk Prezesa Rady Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej Pani Urszuli Przymus. Następnie przedstawiciele Kombatantów, młodzież szkolna oraz Wójt i Radni złożyli  pod pomnikiem wiązanki kwiatów, a Kombatanci z Czosnowa zapalili znicz pamięci. W ten sposób oddano hołd walczącym o wolną i niepodległą Polskę.

Druga część obchodów Święta Niepodległości odbyła się w świetlicy w Lesznie. Jej najważniejszym punktem było uroczyste przekazanie sztandaru Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa – Powiat Środowisko „Grupa Kampinos” Koło w Lesznie w depozyt Gminie Leszno. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów sztandarowych oraz odegraniem hymnu państwowego przez orkiestrę dętą. Następnie Kombatanci naszego koła, Żołnierze Armii Krajowej przekazali władzom i społeczeństwu sztandar - najdroższą dla nich pamiątkę. Sztandar z rąk Kombatantów odebrał Wójt Andrzej Cieślak zapewniając, że zostanie on otoczony czcią i szacunkiem oraz zawiśnie w specjalnie przygotowanej gablocie w Urzędzie Gminy. Następnie Wójt przekazał sztandar mieszkańcom Gminy Leszno. Przedstawicielami mieszkańców, którzy go przejęli byli Radni: Lesław Kuczyński, Wiesław Kuźmiński i Paweł Dutkiewicz. Przejęty przez Gminę Leszno sztandar stanowi historyczną pamiątkę patriotycznej postawy mieszkańców naszej gminy w walce
o niepodległość ojczyzny.

Obchody Święta Niepodległości uświetnił program artystyczny. Zgromadzona publiczność wysłuchała koncertu słowno-muzycznego pt. „Tobie, Polsko, tych serc naszych bicie.”, który został przygotowany przez Lesznowski Chór „Ballada” oraz dzieci z grupy teatralnej ze Świetlicy w Lesznie. Z tańcem „Krakowiak” wystąpiły dzieci z Publicznego Przedszkola w Zaborowe, które ubrane w piękne stroje ludowe wzbudziły zachwyt publiczności. Goście wysłuchali również pieśni patriotycznych w wykonaniu Liturgicznego Chóru Parafialnego Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Lesznie. Na zakończenie uroczystości wystąpiła Orkiestra Dęta z Leszna pod batutą Waldemara Rydla i opieką artystyczną Pawła Baca prezentując wiązankę utworów patriotycznych.

Galeria zdjęć

AKT

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010