XI Rajd Pieszy i Rowerowy Środowiskowego Domu Samopomocy - Relacja

ostatnia zmiana: 08.09.2015
 

26 sierpnia 2015 roku odbył się „XI Rajd Pieszy i Rowerowy Szlakami Puszczy Kampinoskiej” zorganizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Łubcu, prowadzony przez Krajowe Stowarzyszenie „Przyłącz Się Do Nas”. Przygotowywana rokrocznie, od wielu lat, na terenie ośrodka w Łubcu, impreza, na stałe wpisała się już w kalendarium znaczących wydarzeń regionu Mazowsza. Znaczących przede wszystkim dla uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy, ale również wydarzeń ważnych dla wszystkich, którym nie jest obojętny los słabszych i niepełnosprawnych, wszystkich popierających i realizujących idee pomocnictwa oraz integracji społecznej.

W Rajdzie uczestniczyło aż 27 ośrodków z całego województwa. Środowiskowe Domy Samopomocy z Warszawy (Mokotowa, Ochoty – 2 placówki, Bemowa, Ursynowa, Ursusa oraz Wilanowa), z Otwocka, Ostrołęki, Wołomina, Pułtuska, Makowa Mazowieckiego, Serocka, Sokołowa Podlaskiego, Sochaczewa, Wyszogrodu oraz Wyszkowa (2 placówki), Czubina i Łubca. Także podopieczni Ośrodka Wsparcia i Rehabilitacji dla Osób Niepełnosprawnych z warszawskiego Bemowa, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej zlokalizowanych w Bramkach, Czubinie oraz Sadowej. Dla biorących udział w spotkaniu starannie przygotowano dwie trasy rajdu w Puszczy Kampinoskiej – dla grupy osób jadących na rowerach oraz wędrujących pieszo, po których poprowadzili leśnicy z Kampinoskiego Parku Narodowego. Wszyscy otrzymali informację o konieczności zachowania szczególnej ostrożności z uwagi na długi okres suszy, upałów, zapoznali się z podstawowymi zasadami zachowania się w puszczy. Wyprawę zakończono wspólnym powrotem do siedziby w Łubcu po spotkaniu obu grup na ostatnim odcinku tras. Uczestnicy rajdu zaopatrzeni zostali w napoje oraz suchy prowiant na drogę, otrzymali również pożywny obiad i inne przekąski (prawdziwym przebojem okazał się chleb z przygotowanym w ramach zajęć kulinarnych wiejskim smalcem i ogórkami), lody i pączki. Atrakcji było bardzo dużo. Każdy z uczestników mógł wziąć udział w loterii fantowej (zakręcić „kołem fortuny”), sprawdzić swoją celność strzelając z wiatrówki. Także, pod okiem instruktora, spróbować jazdy w siodle na koniu. Dużą atrakcją okazał się przenoszący do dalekiej Grecji występ artystyczny (wokalno-taneczny) uczestników z Łubca.


Każda z placówek otrzymała Dyplom upamiętniający spotkanie, stylową szkatułkę wykonaną w  pracowni plastycznej, również zestaw drewnianych przedmiotów i materiałów przydatnych do ich ozdobienia po powrocie, na zajęciach, oraz słodycze i gadżety, które otrzymaliśmy z Powiatu Warszawskiego Zachodniego i Gminy Stare Babice.

Wydarzenie uświetnione zostało obecnością zaproszonych, znamienitych i związanych z placówką osób. Pani Iwona Zielak – kierownik ŚDS w Łubcu, serdecznie powitała gości dziękując za przyjęcie zaproszenia.  Pani Beata Godzina - Prezes Krajowego Stowarzyszenia „Przyłącz się do nas”, złożyła podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Rajdu i  wspierają działalność  placówki na co dzień.. 


Swoją obecnością zaszczycili nas p. Jan Żychliński - Starosta Warszawski Zachodni, który objął Patronat Honorowy, p. Paweł Białecki - wicestarosta, członkowie Zarządu Powiatu: p. Jolanta Stepniak, p. Stanisława Milej-Misztal i p. Andrzej Wołczyński, p. Jerzy Wójcik - Przewodniczący Rady Powiatu. Zaproszenie przyjęli również p. Barbara Kucharska - Dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, p. Elżbieta Szczykutowicz - Kierownik oddziału ds. pomocy środowiskowej w Wydziale Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, p. Barbara Gębala – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wraz z pracownikami, przedstawiciele władz samorządowych:

p. Andrzej Cieślak - Wójt Gminy Leszno, p. Zenon Reszka - Burmistrz Błonia, p. Zbigniew Rybak - Dyrektor zespołu ekonomiczno-administracyjnego szkół i przedszkoli, reprezentujący Gminę Ożarów Mazowiecki. Obecni byli również dyrektorzy i kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, przedszkoli i świetlic, pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego, przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji oraz firm wspierających naszą placówkę. Imprezę zaszczyciła swoją obecnością przebywająca aktualnie w Polsce delegacja przedstawicieli władz samorządu regionu Kaheti w Gruzji.

 Rajd Pieszy i Rowerowy współfinansowany był przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Zarząd Województwa Mazowieckiego. Wsparcie w organizacji imprezy otrzymaliśmy również od Kampinoskiego Parku Narodowego, Gminy Leszno, Błonie, Ożarów Mazowiecki i Stare Babice, firmy Goldfoam, Dawtona, Fanex, Chłodnia Mazowsze, Bittner, Mikrobusowy Przewóz Osób Jan Pieńkowski, Kuch-Dar Catering Błonie oraz Bank Żywności. Dużą pomoc w przeprowadzeniu imprezy uzyskaliśmy od wolontariuszy z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Bieniewicach.

Przygotowanie wydarzenia było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu uczestników i pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łubcu.

 

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

 

Iwona Zielak,
kierownik ŚDS w Łubcu 

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010