Obchody 78. rocznicy spalenia Leszna

ostatnia zmiana: 19.09.2017
 

17 września 1939 r. był dla Leszna tragiczną datą. Tego właśnie dnia Niemcy rozstrzelali grupę osób z tej miejscowości, spalili także ponad 70% zabudowań. W niedzielę, w 78. rocznicę tych wydarzeń, podczas uroczystości religijno-patriotycznej uczciliśmy pamięć pomordowanych.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. o godz. 12:00 w kościele parafialnym w Lesznie, w której uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminy Leszno. Obecne były poczty sztandarowe gminnych ochotniczych straży pożarnych i szkół. Licznie przybyli także mieszkańcy.

Ks. proboszcz – Piotr Paweł Laskowski podczas kazania, powiedział, że w kontekście tragicznych wydarzeń bardzo ważne jest przebaczenie, które stanowi istotę chrześcijaństwa, zaznaczając jednocześnie, iż przebaczenie nie oznacza zapomnienia. 

Po Mszy zebrani przy dźwiękach orkiestry dętej przeszli na cmentarz, gdzie odmówiono modlitwę za poległych w Lesznie żołnierzy, osoby pomordowane oraz wszystkich zmarłych, spoczywających na lesznowskim cmentarzu.

Proboszcz podziękował Wójtowi Gminy Leszno oraz wszystkim osobom opiekującym się cmentarzem za jego wzorowe utrzymanie.

Są w dziejach świata takie daty i wydarzenia, które przechodzą do historii ludzkości i na zawsze pozostają w pamięci narodów. Są też wydarzenia, o których niewielu wie. Tak właśnie jest z dniem 17 września 1939 r. – zaczął Wójt Gminy Andrzej Cieślak.

Na początku września Leszno zostało zajęte przez Niemców. Wydawało się, że miejscowość wyjdzie z wojennej pożogi bez strat. 16 września wieczorem oddział z 84 Pułku Piechoty pod dowództwem mjr. Tadeusza Kiersta, po dłuższej potyczce rozbił w okolicach kościoła,  stacjonujących tutaj Niemców. Drogi z Kampinosu i Błonia, skąd ciągnęły jednostki niemieckie na Warszawę, zostały opanowane. Potyczki z Niemcami trwały do rana 17 września. Niestety przeważające siły niemieckie zmusiły naszych żołnierzy do odwrotu. Nastąpiły okrutne represje. Niemcy spędzili ludzi do kościoła, rozstrzelali grupę osób, a ich zwłoki spalili w domu parafialnym. Podpalono plebanię i wiele domów mieszkalnych. Niemcy grozili ludziom zbiorową egzekucją, wtedy ks. Marian Stefanowski (proboszcz parafii w Lesznie) wstawił się za nimi mówiąc: jeśli moje życie dla was coś znaczy, zabijcie mnie, a innych wypuście na wolność. Mieszkańców na czele z ks. Stefanowskim Niemcy pognali do Błonia planując wysłanie ich na roboty do Rzeszy. Po drodze niektórym udało się uciec, jednak duża grupa została wywieziona do Niemiec.

Dla  historyków to jeden z bardzo wielu epizodów kampanii wrześniowej 1939 r. Dla nas  mieszkańców Leszna to najbardziej dramatyczne wydarzenie z historii. Tu właśnie nieznany polski żołnierz, w obliczu przeważającej siły wroga, jego okrucieństwa i bezwzględności nie uląkł się, okazał się niezwykłym męstwem i poczuciem patriotycznego obowiązku. Postawa ta, mimo upływu tylu lat, budzi nasz najgłębszy szacunek i wdzięczność. Była ona przykładem działania dla naszych ojców i dziadów, którzy w latach późniejszej okupacji współdziałali z partyzantami z Puszczy Kampinoskiej. Naszą dzisiejszą modlitwą i obecnością wyrażamy szacunek dla nich i naszej przeszłości. Niech pamięć o minionych czasach i ludziach, którzy je tworzyli, będzie dla nas źródłem mądrości i wskazówką na dzień dzisiejszy i przyszłość. Chwała Bohaterom. Cześć ich pamięci! – powiedział Wójt.

Na zakończenie delegacje młodzieży szkolnej oraz przedstawiciele Rady Gminy Leszno na czele z Wójtem złożyli wieńce przed pomnikiem w kwaterze wojennej. Hołd ofiarom wojny oddały także dzieci, harcerze i mieszkańcy gminy.

Tekst i fot. MŁ.

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010