II Cross z Historią w Tle już za nami...

ostatnia zmiana: 25.05.2015
 

II CROSS Z HISTORIĄ W TLE już za nami…

Bohaterowie Grupy Kampinos Armii Krajowej, przygoda na Partyzanckim szlaku, klimat bitwy pod Pociechą, duża i mała walka sportowa,  piękna pogoda w kasztanowej scenerii Gościńca Julinek stworzyły niezapomnianą całość kolejnej edycji  imprezy Cross z historią w tle. W wyjątkowym miejscu jakim jest bezsprzecznie Gościniec Julinek można było poczuć rodzinną, serdeczną atmosferę. Imprezę prowadził w znakomitym stylu dziennikarz Telewizji Polskiej Bogdan Saternus.

Wielu mieszkańców naszej Gminy wzięło udział w II Biegu Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos i ukończyło bieg w świetnym czasie. Cieszymy się bardzo, iż z Nr 1 pobiegł Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Pan Mirosław Markowski, wytrawny maratończyk.


Poniżej przedstawiamy zwycięzców w kategorii OPEN:

1.   Nr 82 KIESZEK Agnieszka 1985  Nie bądź łoś - zrób coś (POL) 1 1 0:43:53 Gmina Leszno

 2.    Nr 56 PUCEK-MIODUSZEWSKA Ola 1979 Ortoreh Team  (POL) 2 2 0:44:42

3.    Nr 7 BADOWSKA Sylwia 1980 KB ARTURÓWEK ŁÓDŹ (POL) 3 3 0:46:27

 

1. Nr 102 KRUSZYŃSKI Grzegorz 1974 Kruszon Team (POL) 1 1 0:36:03

2. Nr 164 ROSZKOWSKI Tomasz 1986 WARSZAWA NATOLIN ZACHODNI 2 2 0:37:10

3. 130 MIKULSKI Tomasz 1996 KM Aktywni Sochaczew (POL) 3 3 0:37:34 Gmina Kampinos


Dzieci rywalizowały w 10 II Małych Biegach Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos Armii Krajowej. We wszystkich biegach startowało ponad 300 zawodników. Każdy otrzymał pamiątkowy numer startowy, medal, zdrowe słodycze i napoje  a zwycięzcy puchary i liczne nagrody. Zdjęcia i wyniki na stronie internetowej www.crosszhistoria.pl

W grze terenowej Partyzanckim szlakiem wzięło udział wiele rodzin, które mogły zasmakować trudów żołnierskiego życia i poznać historię Grupy Kampinos i nie tylko. Wszyscy dostali pamiątki a zwycięzcy konkursów nagrody.

Tradycyjnie dzieci z przedszkoli publicznych w Lesznie i Zaborowie wzruszyły kombatantów i całą widownię przepięknym występem artystycznym. W tym roku można było zobaczyć wyjątkową wystawę prac przedszkolaków dotyczącą Warszawy. Pojęcie szerokie, więc  dzieła nawiązywały do historii, kultury, architektury, legend.

Zobaczyliśmy ciekawą inscenizację Bitwy pod Pociechą z użyciem unikatowych pojazdów historycznych: samochodu pancernego BA64, lekkiego pojazdu wielozadaniowego Sd. Kfz.2 NSU HK-101 Kettenkrad, VW typ 166 Schwimmwagen – niemieckiego pływającego samochodu terenowego i ciężkiego motocyklu wojskowego Zündapp KS 750.

Diorama obrazująca obozowisko partyzanckie i niemiecki sztab polowy cieszyła się ogromną popularnością. Dzieci kupowały pamiątkowe berety, granaty i karabiny, jeździły zabytkowymi samochodami, m.in legendarnym pojazdem „Pana Samochodzika”.  Wyjątkowi goście weterani walk w Puszczy Kampinoskiej – żołnierze Grupy Kampinos ŚZŻAK dopisali.  Tym samym można było poznać powstańcze realia z „pierwszej ręki”.  W kawiarence kombatanckiej prezentowane były prace konkursowe dzieci oraz materiały IPN pokazujące Grupę Kampinos.

Można było kupić unikatowy komiks o Grupie Kampinos wydany przez IPN, książkę „Zośkowiec” o bohaterze Szarych Szeregów „Haliczu”, koledze Zośki, Alka i Rudego i wiele innych wyjątkowych pozycji przygotowanych przez Dyrektora Biblioteki Publicznej w Lesznie.

Kampinoski Park Narodowy prezentował swoje stoisko z materiałami i eksponatami edukacyjnymi ciesząc się nieustającym zainteresowaniem.

Nagrody ufundowali:

II Bieg Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos Armii Krajowej – 10 km – Wójt Gminy Leszno – karty podarunkowe Decathlon

II Małe Biegi Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos AK – książki Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, gry Polak Mały - Instytut Pamięci Narodowej, ekologiczne soki i słodycze Bio Planet SA, bilety do parku linowego „Podniebny cyrk” w Julinku

Konkurs plastyczny - Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego

Konkurs literacki - Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Instytut Pamięci Narodowej

Wszystkie Puchary i medale - Wójt Gminy Leszno

 

Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemyJ

Partnerzy:

•             Powiat Warszawski Zachodni  - Starosta Jan Żychliński

•             Kampinoski Park Narodowy – Dyrektor Mirosław Markowski

•             Środowisko „Grupa Kampinos” ŚZŻAK –Prezes Marcin Biegas

•             Fundacja Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej

•             Biblioteka Publiczna Gminy Leszno – Dyrektor Bożena Sulik

•             Zespół Szkół Publicznych w Lesznie – Dyrektor Alina Stryczewska

•             Zespół Szkół Publicznych w Zaborowie - Dyrektor Liliana de Vacqueret

•             Przedszkole Publiczne w Lesznie – Dyrektor Małgorzata Superek

•             Przedszkole Publiczne w Zaborowie – Dyrektor Katarzyna Oleksiewicz

•             Świetlica w Łubcu – Dyrektor Stanisława Rzymka

•             Świetlica w Czarnowie – Dyrektor Magdalena Czekała

•             Fundacja KIM – Eliza i Marcin Chodorowscy

•             Środowisko 63 Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych ZHR

•             Bio Planet S.A. – Prezes Sylwester Strużyna

 

Koordynatorzy - osoby odpowiedzialne:

•             Radosław Karpiński Powiat Warszawski Zachodni

•             Katarzyna Mikrut Kampinoski Park Narodowy

•             Filip Bąk Zespół Szkół Publicznych w  Lesznie

•             Bożena Sulik Dyrektor Biblioteki Publicznej w Lesznie

•             Ewa Jaźwińska Zespół Szkół Publicznych w  Lesznie

•             Michalina Król Zespół Szkół Publicznych w Zaborowie

•             Stanisława Rzymka Dyrektor Świetlicy w Łubcu

•             Magdalena Czekała – Dyrektor Świetlicy w Czarnowie

•             Marta Słomka V-ce Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Zaborowie

•             Katarzyna Oleksiewicz – Dyrektor Publicznego Przedszkola w Zaborowie

•             Małgorzata Szymczakowska – V-ce Dyrektor Publicznego Przedszkola

•             Robert Kubik Zespół Szkół Publicznych w Lesznie

•             Sylwia Walicka – Zespół Szkół Publicznych w Lesznie

•             Maciej Tomaszewski – Urząd Gminy Leszno

•             Ola Misztal – Urząd Gminy Leszno

•             Mieczysław Mandes –Urząd Gminy Leszno

•             Paweł Latoszek – Urząd Gminy Leszno

•             Marcin Szymanik, Krzysztof Radkowski, Dariusz Grudzień - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lesznie

•             Eliza Chodorowska - Fundacja  KIM

 

Dziękujemy Patronom, Partnerom, koordynatorom, wszystkim młodym wolontariuszom z gimnazjów ZSP w Lesznie i w Zaborowie, pracownikom Urzędu Gminy w Lesznie, strażakom, pracownikom Zespołu Sportowo-Rekreacyjnego w Lesznie bez których zaangażowania i poświęconego czasu impreza nie mogłaby powstać.

 

Organizatorzy:

Andrzej Cieślak Wójt Gminy Leszno

Edyta Przybysławska Dyrektor Zespołu Sportowo-Rekreacyjnego w Lesznie

Jadwiga Sowińska Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Lesznie

 

 

Poniżej przedstawiamy obszerną galerię zdjęć autorstwa Olgierda Markiewicza, Wojciecha Manewicza i Macieja Tomaszewskiego:


 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010