Historyczny Pojedynek w Lipkowie

ostatnia zmiana: 06.06.2016
 

W sobotę 28 maja br.  na Polanie w Lipkowie w Gminie Stare Babice w Powiecie Warszawskim Zachodnim odbył się piknik historyczny pn.: „Pojedynek podpułkownika kozackiego Jurko Bohuna z imć Panem Michałem Wołodyjowskim” w ramach Głównych Obchodów Roku Henryka Sienkiewicza na Mazowszu. Główną ideą organizacji pikniku było podążenie śladami wielkiego polskiego pisarza i odkrycie na nowo historii miejscowości Lipków z którą związany był Henryk Sienkiewicz, a gdzie następnie przeniósł akcję słynnego pojedynku Jurko Bohuna z Panem Michałem Wołodyjowskim.

Na jeden dzień polana w Lipkowie zamieniła się w wielkie obozowisko historyczne. Piknik rozpoczął się od tradycyjnego poloneza zatańczonego przez młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Tęcza” z Radzikowa. Następnie na placu pojawili się przedstawiciele formacji wojskowych znanych z Trylogii Henryka Sienkiewicza. Przybyli goście mogli podziwiać musztrę w wykonaniu wojsk szwedzkich, zobaczyć niezwykłe popisy sprawnościowe kozaków, postrzelać z łuku z Tatarami i Turkami, czy też zwiedzić obóz hetmański oraz pospolitego ruszenia. Największe zainteresowanie budziły jednak pokazy sprawności bojowej husarzy, prezentowane przez Chorągiew Husarską Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  Dodatkowo każdy z uczestników pikniku mógł sprawdzić swoje umiejętności w warsztatach rzemiosła dawnego: kowalstwa, tkactwa, garncarstwa, bednarstwa, mincerstwa oraz wikliniarstwa. Zaciekawienie wzbudzała także, wystawa z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego – Rzecz w tym, żeby fantazji nie tracić! Bohaterowie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza w karykaturze Jacka Frankowskiego. Wszystkim czas umilała muzyka dawna w wykonaniu zespołu FleurDeLis.

Na Polanie w Lipkowie pojawili się również znakomici polscy aktorzy -  Pan Andrzej Seweryn oraz Pan Daniel Olbrychski, którzy zagrali w filmowych adaptacjach „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Tego dnia obaj aktorzy odczytali fragmenty powieści „Ogniem
i mieczem”, które opisywały scenę słynnego pojedynku w Lipkowie. Następnie wyczytane słowa zostały wprowadzone w czyn i odbyła się rekonstrukcja pojedynku Jurko Buhuna
z Michałem Wołodyjowskim. Podobnie jak w powieści, w potyczce zwyciężył Mały Rycerz.

Urzeczywistnienie wydarzeń z powieści Henryka Sienkiewicza było podróżą w czasie połączoną z „żywą” lekcją historii, kultury oraz literatury zarówno dla młodych jak i starszych osób. Piknik historyczny, którego  organizatorem był Powiat Warszawski Zachodni odbył się przy współdziałaniu samorządów, instytucji oraz lokalnych firm. Podziękowania dla Samorządu Województwa Mazowieckiego, Gminy Izabelin, Gminy Stare Babice, Gminy Czosnów, Dzielnicy Bemowo, Dzielnicy Bielany, Kampinoskiego Parku Narodowego, Parku Rozrywki Julinek, Stowarzyszenia „Między Wisłą a Kampinosem” oraz dla firm: Selgros, Nestle, Sapko Kebab i Trans Gourmet Polska za wspólne działania na rzecz promocji polskiej historii, kultury oraz literatury wśród polskiego społeczeństwa.

SPWZ


 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010