Festiwal Twórczości Artystycznej FeTA 2016 – relacja

ostatnia zmiana: 03.06.2016
 

Tegoroczny Dwudziesty Festiwal Twórczości Artystycznej FeTA 2016 upłynął pod znakiem jubileuszu. 18 maja odbył się przegląd teatralny, a 19 maja, przy pięknej pogodzie, przegląd muzyczny. Patronat Honorowy nad festiwalem objęła małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Pierwszego dnia w pomieszczeniach Gościńca Julinek, należącego do SOSW w Lesznie, zorganizowano Przegląd Teatralny. Festiwal Otworzyli przedstawiciele Powiatu Warszawskiego Zachodniego: Wicestarosta Paweł Białecki i Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Wójcik wspólnie z Dyrektor SOSW Jadwigą Sowińską. Wspominano poprzednie edycje festiwalu, uhonorowano także osoby z grona pedagogów, którzy organizowali edycje tej imprezy w minionych latach. Nagrodzono m.in. dawnych Dyrektorów Ośrodka, którzy zapoczątkowali FeTĘ: Zdzisława Wachnika i Adama Klechę. Do zebranych przemówił z ekranu europoseł Michał Boni, życząc dobrych artystycznych wrażeń.  Przy scenie ustawiono jubileuszowy tort wykonany z… baloników i rozpoczęły się występy.

Przeglądowi teatralnemu przypatrywało się jury działające pod kierownictwem Dyrektora GOK Leszno Krystyny Ziubińskiej, a zasiadali w nim: Sylwester Radzikowski – reżyser „Barw Szczęścia” i Dariusz Kowalski – aktor grający m.in. w serialu „Plebania”. Na scenie wystąpiło wiele reprezentacji szkolnictwa specjalnego z terenu Mazowsza, spektakle teatralne rozpoczął zespół z Leszna.

Atrakcje Drugiego dnia festiwalu zorganizowano w plenerze. Przegląd Muzyczno-Taneczny otworzył Wójt Gminy Leszno Andrzej Cieślak. Miłą niespodzianką był występ sceniczny pedagogów z lesznowskiej placówki, którzy przy dźwiękach dwóch akordeonów wykonali kilka zabawnych piosenek.

Później nadszedł czas na występy młodzieży ze Studia Tańca Twist Błonie i przedstawicieli ośrodków szkolnictwa specjalnego z terenów Mazowsza.

Tego dnia występy również oceniało fachowe jury, zasiadali w nim: Dorota Dądzik, Kaja Sońta i przedstawiciele zespołu „Di Bomb”.

Przez dwa dni, na dwóch scenach festiwalu, swoje umiejętności zaprezentowało  ponad 30 zespołów z różnych ośrodków szkolnictwa specjalnego. Występom przyglądała się publiczność złożona z dzieci, młodzieży i pedagogów. Ośrodek w Julinku odwiedziło w tym czasie ponad 500 osób.

– Wychowanie poprzez sztukę i rozbudzanie zamiłowania do piękna jest bardzo dobrym sposobem terapeutycznym dla dzieci z deficytami mówiła Jadwiga Sowińska Dyrektor SOSW. Coraz więcej ośrodków stosuje tę metodę, stąd zainteresowanie naszym festiwalem stale rośnie. Dzięki występom dzieci mogą zaprezentować swoje umiejętności, wkładają w nie całe serce, a gdy jeszcze dostają nagrody, widzimy, że są szczęśliwe. Dziękuję wszystkim osobom, które pracują nad przygotowaniem dzieci do występów, dziękuję również  naszym sponsorom i pedagogom przygotowującym FeTĘ. Celem festiwalu jest wywołanie uśmiechu dziecka i integracja środowiska szkolnictwa specjalnego. Dzięki wielu osobom dobrej woli udaje się to założenie zrealizować – powiedziała Dyrektor Sowińska.

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010