19 marca bądź gotowy na odbiór cyfrowy!

ostatnia zmiana: 11.03.2013
 

Już 19 marca 2013 roku na terenie gminy Leszno wyłączony zostanie sygnał analogowy telewizji. Rozpocznie się nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej, z bogatszą ofertą programową (nawet do 22 programów), lepszym dźwiękiem i obrazem. Nowy sygnał jest także bardziej odporny na zakłócenia i umożliwia równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych (np. napisów). Jednoczesny odbiór obu sygnałów nie będzie możliwy, dlatego by wciąż odbierać program telewizyjny, mieszkańcy muszą przygotować swoje odbiorniki do zapowiadanych zmian.

Abonenci telewizji, który odbierają sygnał poprzez antenę satelitarną lub dzięki dostawcy telewizji kablowej nie odczują zmiany. Już teraz są przygotowani do wyłączenia sygnału analogowego – nie muszą zmieniać odbiorników, anten lub dokupować dekoderów.

Zmiany dotycząabonentów, którzy:
- odbierają sygnał przez zwykłą antenę telewizyjną. Powinni sprawdzić w instrukcji obsługi telewizora czy ma on wbudowany dekoder MPEG-4 (takie dekodery montowane są w telewizorach nowego typu). Jeśli nie ma takiego dekodera, należy go dokupić i dołączyć do telewizora. W obydwu przypadkach warto sprawdzić czy antena, dzięki której odbieramy sygnał jest prawidłowa. W tym celu warto skorzystać z telegazety TVP2 - strona 791. Jeśli wyświetlany obraz nie jest poprawny, instalacja antenowa wymaga prawdopodobnie naprawy lub wymiany;
- odbierają sygnał za pomocą antenowych instalacji zbiorowych tzw. AIZ (np.
w budynkach wielorodzinnych) – obowiązek ich modernizacji lub wymiany spoczywa jednak na zarządcach lub właścicielach budynków.

Uwaga na oszustów! Sprzęt (telewizor, dekoder lub antenę) kupuj tylko w sprawdzonych sklepach. Nie wpuszczaj do domu obcych osób pod pozorem sprawdzenia telewizora lub anteny – jeśli zauważysz takie osoby, poinformuj policję. Pamiętaj też, że naziemna telewizja cyfrowa jest bezpłatna – jeśli zauważysz osobę, która oczekuje dodatkowej opłaty za jej odbiór także poinformuj policję. Nie kupuj telewizora, dekodera lub anteny na targowiskach, nie korzystaj ze sprzedaży obwoźnej sprzętu – taki sprzęt trudno jest skontrolować i może się okazać, że jest nieodpowiedni do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Kupuj sprzęt

w zaufanych miejscach, bo sprzedawca urządzeń do odbioru telewizji cyfrowej jest zobowiązany:

- poinformować konsumenta o tym, czy wybrany telewizor jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej;
- uzyskać oświadczenie nabywcy o tym, że świadomie dokonuje zakupu sprzętu nieprzystosowanego do odbioru NTC;
- umieścić w widocznym miejscu informację o tym, że tylko odbiorniki spełniające określone wymagania techniczne umożliwiają odbiór naziemnej telewizji cyfrowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Która antena jest odpowiednia? Do odbioru zarówno sygnału cyfrowego jak i analogowego stosuje się taką samą antenę. Oznacza to, że nie istnieją anteny specjalnie przeznaczone do odbioru cyfrowego. Oferowanie takiego sprzętu nie ma nic wspólnego z zagadnieniami technicznymi.

- nie zaleca się stosowania anten ze wzmacniaczami, które wymagają zasilania elektrycznego (mogą zniekształcać lub zakłócać sygnał cyfrowy);
- stosowanie anteny pokojowej jest możliwe pod warunkiem, że znajdzie się ona w niewielkiej odległości od stacji nadawczej(odbiór warunkować będzie jednak miejsce ustawienia w pomieszczeniu, obiekty znajdujące się w otoczeniu itp.);

im dalej od nadajnika tym antena powinna być wyżej zainstalowana i być bardziej złożona (montaż anteny na dużej wysokości należy zlecić specjaliście bo może się to wiązać z pracą na wysokości).

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010