Cross z historią w tle - relacja z imprezy

ostatnia zmiana: 25.05.2016
 

W sobotę 21 maja już po raz trzeci mieliśmy zaszczyt gościć naszych mieszkańców i osoby z całej Polski na wyjątkowej imprezie sportowo-historycznej w scenerii "Gościńca Julinek" i Kampinoskiego Parku Narodowego.

W tym roku Fundacja Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska przedstawiła inscenizację historyczną ataku żołnierzy Grupy Kampinos na niemiecki posterunek graniczny (Wachę) w Aleksandrowie. Diorama obrazująca obozowisko partyzanckie, niemiecki sztab polowy i obóz żołnierzy węgierskich z pewnością dodały klimatu całej imprezie. Dzieci mogły kupić różne akcesoria militarne i zapoznać się z pracą Centralnego Ośrodka Medycyny Skażeń, zwiedzić wozy bojowe i poznać harcerzy i harcerki ZHR. Dominowała oryginalna kuchnia węgierska, ale można był spróbować grochówki i spaghetti z Pierogarni w Babicach, kiełbasek OSP Podpalacz i pysznych domowych ciast.

Byli z nami weterani walk w Puszczy Kampinoskiej. Na ich cześć przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny a Wójt Gminy Leszno Pan Andrzej Cieślak wręczył bohaterom pamiątkowe medale.

Dzieci i młodzież rywalizowały w 10 Małych Biegach Pamięci. Całe rodziny ruszyły na grę terenową "Partyzanckim Szlakiem". Goście honorowi dekorowali zwycięzców biegu głównego – III Biegu Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos Armii Krajowej. Byli z nami płk Robert Głąb Dowódca Garnizonu Warszawa z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej, Jan Żychliński Starosta PWZ, Monika Ciurzyńska Wójt Gminy Kampinos, Andrzej Cieślak Wójt Gminy Leszno – główny organizator i sponsor imprezy, Marcin Łada - Zastępca Prezesa Związku Oficerów Rezerwy RP, Dyrektorzy placówek oświatowych znajdujących się na terenie Gminy Leszno.

Pogoda jak zawsze dopisała i spędziliśmy razem naprawdę dobry dzień. Bardzo dziękuję wszystkim koordynatorom i wolontariuszom, bez zaangażowania których impreza nie mogłaby się odbyć.

Edyta Przybysławska

fot. Marcin Łada

 

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010