Obchody 150 Rocznicy Powstania Styczniowego

ostatnia zmiana: 23.04.2013
 

12 kwietnia 2013 r. o godz. 17.00  w  budynku Świetlicy w Lesznie odbyła się  uroczysta akademia związana  z obchodami 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Organizatorem była Świetlica oraz Biblioteka Publiczna w Lesznie. Obecny był wójt – Pan Andrzej Cieślak oraz przewodnicząca Rady Gminy – Pani Barbara Koza.
Po powitaniu gości artystyczną część uroczystości rozpoczął lesznowski Chór Ballada. Chórzyści pod dyrekcją Pana Bernarda Olosia wykonali pięć okolicznościowych utworów: Sygnał, Marsz strzelców, Pieśń Powstańców 1863 roku, Taki kraj oraz Hymn do miłości Ojczyzny.  Każdy z wykonanych utworów nagradzano głośnymi brawami. Kolejnym punktem programu był występ grupy teatralnej ze Świetlicy w Lesznie.  Uczniowie Gimnazjum: Patrycja Graf, Agata Liszkiewicz, Joanna Mazur, Weronika Ploch i Michał Sulik, przedstawili rys historyczny Powstania Styczniowego.

Czas, w którym odbyło się to spotkanie nie był przypadkowy. 14 kwietnia przypada rocznica tragicznej bitwy w 1863 roku, pod Budą Zaborowską pomiędzy wojskami powstańczymi dowodzonymi przez majora  Walerego Remiszewskiego a armią carską.

Uroczystości rocznicowe połączone zostały z promocją książki pt. „W cieniu styczniowych nocy” Marianny Zawadzkiej. Autorka zaszczyciła nas swą obecnością. Towarzyszyła jej Pani Irena Janowska-Woźniak, redaktorka wydania oraz Pan Andrzej Palacz - wydawca.  Młodzież z koła teatralnego przeczytała wybrane fragmenty powieści.  Następnie p. Janowska-Woźniak  przybliżyła przybyłym na spotkanie treść oraz okoliczności powstawania książki. „Powieść ma wyrafinowaną konstrukcję – akcja jej toczy się w latach 1866-67, klamrami zaś sięga roku 1886, ale dzieje Powstania Styczniowego poznajemy dzięki licznym retrospekcjom i wspomnieniom bohaterów.” – powiedziała. Na kartach książki „ spotkamy ludzi żyjących wciąż w mroku klęski, zmuszonych do ukrywania się lub układania z zaborcą, wędrujących – jak bywa w życiu – przez pogranicze dobra i zła.” Pan Andrzej Palacz, reprezentujący wydawnictwo Inicjał dodał, iż powieść Marianny Zawadzkiej to również płomienny romans.  „Trudna miłość między dwojgiem głównych bohaterów, niejednoznaczność postaci, zagadki w ich życiorysach – wciągają od pierwszych stron”.
Na koniec prezentacji głos zabrała Autorka. Jak sama powiedziała, urodziła się na skraju Puszczy Kampinoskiej i od dzieciństwa związana jest z krajobrazem i historią tej ziemi.  Pani Zawadzka z pasją i zaangażowaniem opowiadała o motywach, które skłoniły ją do sięgnięcia po pióro i podjęcia właśnie takiego tematu.

Promocja książki połączona była z jej sprzedażą. Nabywcy uzyskali własnoręczną dedykację Autorki. Biblioteka Publiczna Gminy Leszno posiada w swoim księgozbiorze kilka egzemplarzy powieści „W cieniu styczniowych nocy” i zaprasza do ich wypożyczania.

Galeria zdjęć z wydarzenia

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010